Úvodní strana | Jak nakupovat | Nejčastější dotazy | O nás | Spolupráce | Obchodní podmínky | Kontakt Bezplatná linka: 800 405 900

Přihlášení | prázdný košík

Zlato jako investice

Zlato? Zlato!

Zlato je vzácný kov s mnoha unikátními vlastnostmi. Na rozdíl od jiných kovů je chemicky velmi stabilní. Rozpouští se jen v lučavce královské a roztocích kyanidů. Výborně vede teplo i elektrický proud. Vyniká tažností a kujností. Z jednoho gramu zlata, což je kulička o průměru něco málo přes 2 mm, lze vytáhnout drát dlouhý přes 160 metrů nebo jej roztepat do průsvitného plechu o ploše cca 1 m2.
Ryzí zlato je měkké, ale velmi těžké. Jeho hustota je dvakrát vyšší než hustota olova. Zlato je také dosti vzácné, a tedy i drahé. Kombinace všech těchto vlastností zlatu předurčila roli téměř ideálního materiálu pro výrobu cenností a platidel. V moderní době pak zlato našlo široké uplatnění i v průmyslu a medicíně.

Zlato si do dnešní doby zachovalo ještě jednu důležitou roli - prostředku pro uchování hodnoty. Díky své vysoké ceně, velké hustotě, dobré zpracovatelnosti a neškodnosti umožňuje zkoncentrovat velkou finanční hodnotu do malého objemu. Toho využívají lidé i státy, které v sejfech svých centrálních bank stále drží tuny zlatých rezerv. best replica watches

Šperky, mince, cihly

Historie obchodování se zlatem je dlouhá přes pět tisíc let. Kromě jeho relativně snadné přepravy je velkou výhodou zlata možnost vyměnit jej za peníze nebo za něj získat jiný majetkový ekvivalent téměř kdykoliv a kdekoliv na světě. Je to dáno i tím, že ověřit pravost a stanovit cenu zlatého slitku či mince je mnohem jednoduší než třeba u drahých kamenů.

Pomineme-li šperky, lze se dnes se zlatem setkat nejspíše v podobě zlatých mincí a slitků v tradiční podobě cihel. Uvažujete-li o investici do zlata, má smysl se bavit právě jen o tzv. investičních mincích nebo slitcích. Jen ty může z ověřených zdrojů bez obav koupit i naprostý laik s jistotou, že je v případě potřeby kdykoliv a kdekoliv stejně lehce zase prodá.

Nákup zlatých šperku anebo mincí se sběratelskou hodnotou představuje jinou kapitolu. Historickou zlatou minci kupujte jako investici, jen vyznáte-li se v numizmatice. I tak si ale růstem její hodnoty a její snadnou prodejností nikdy nemůžete být jisti. Šperk pak raději kupte dámě svého srdce jako investici citovou. Oproti investičnímu zlatu navíc v ceně šperku zaplatíte i DPH.

Zlaté cihly

Jistotu pro investora představují zlaté slitky v tradiční podobě plochých cihel, přesněji cihliček. Největší běžně obchodovaná zlatá cihla o hmotnosti 1 000 g se s přehledem vejde do krabičky od cigaret. Nejmenší obchodovaný slitek o váze 1 g pak svými rozměry 9 x 15 x 0,4 mm odpovídá SIM kartě do mobilního telefonu.

Rozměry i tvar zlatých cihel nejsou pevně dány a u různých výrobců se liší. Každý investiční zlatý slitek ale nese označení výrobce, identifikační číslo a údaj o hmotnosti a ryzosti slitku. Některé, zejména menší slitky jsou prodávány v dárkových etujích s certifikátem osvědčujícím jejich pravost. U větších slitků a investičních mincí nejsou certifikáty obvyklé.

Malé zlaté slitky s hmotností do 10 g lze považovat spíše za dárkový předmět než za investici. I proto jsou na rozdíl od větších slitků často ozdobeny obrazovým motivem. Například zadní stranu rakouských slitků o hmotnosti 1 g, 5 g a 10 g certifikovaných švýcarskou firmou Argor-Heraeus SA zdobí jezdec na vídeňském lipicánovi. Obrázek je s holografickým efektem, díky němuž ho lze považovat i za bezpečnostní prvek.
Malé slitky však vyjdou poměrně draho. Cena investičního zlatého slitku nebo mince se vždy skládá ze dvou položek: aktuální ceny zlata na světovém trhu a obchodní přirážky (tzv. premium). Výše přirážky se pohybuje od 5 % u velkých slitků až do několika desítek procent u malých slitků a drobných mincí. Jeden gram zlata ve velkém 1 000 g slitku tak vyjde zhruba na polovinu ceny malého 1 g slitku.

Zlaté mince

Ražba mincí ze zlata má tisíciletou historii, ale setkat se s nimi lze i dnes. V posledních desetiletích se u drobných investorů těší zlaté mince větší oblibě než slitky. Blýskavé uncové mince s různými obrazovými motivy jsou prostě hezčí a svou hodnotou přesně odpovídají potřebám investorů. Navíc je lze obvykle pořídit s o něco málo menší přirážkou než slitky.

První a zároveň asi i nejznámější investiční mincí je jihoafrický Krugerrand. Razí se od roku 1967 z 22 karátového zlata. Po úspěšném přijetí Krugerrandů investory začaly své zlaté mince ve velkém razit i další státy. Setkat se tak můžete třeba s blýskavými kanadskými Maple Leafy, australskými Nuggety nebo čínskými Pandami. Velmi populární je americký Eagle ražený od roku 1986.

Pamětní zlaté mince vydává i Česká národní banka. Nejedná se ovšem o klasické investiční mince. Jejich emise jsou omezeny jen na několik málo tisíc kusů a v jejich ceně se odráží i numismatická hodnota. V poměru k obsahu zlata tyto mince vyjdou dráž než klasické zahraniční investiční mince. Investor by se navíc mohl setkat i s určitými rozpaky, pokud by z nějakého důvodu potřeboval rychle prodat české zlaté mince v zahraničí.

Kromě historických a moderních mincí jsou investorům nabízeny i tzv. novoražby historických mincí. Vídeňská mincovna razí novoražby dukátů, zlatníků a korun z doby vlády císaře Františka Josefa I. Vedle toho od roku 1989 razí z ryzího zlata v Evropě oblíbené moderní investiční mince "Wiener Philharmoniker" denominované v eurech.

načítám...

© 2008 - 2020 EMS Gold Investments, s. r. o.